General Information

Institutional Information: , Temel Tıp Bilimleri Bölümü, Fizyoloji Anabilim Dalı
Research Areas: Genetic Disorders, Neurobiology, Neurophysiology, Natural Sciences

Names in Publications: Akay, G. Gumus, Gumus-Akay, G, Akay, G. G., Gumus, G., Akay, GG, Gumus, G, Gumus-Akay, Guevem, Gumus-Akay, Guvem, Akay, Guvem Gumus

Metrics

Publication

79

Citation (WoS)

1109

H-Index (WoS)

15

Citation (Scopus)

1211

H-Index (Scopus)

14

Citation (Scholar)

1615

H-Index (Scholar)

13

Project

13

Thesis Advisory

5

Open Access

17
UN Sustainable Development Goals

Biography

1978 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Güvem Gümüş Akay, 1998 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden bölüm ve fakülte birincisi olarak mezun olmuştur. 2002 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalında yüksek lisansını ve 2006 yılında yine aynı Anabilim Dalında doktorasını tamamlamıştır.  Dr. Gümüş Akay 5 Ocak 2011 tarihinde Üniversitelerarası Kurul tarafından yapılan sınavı kazanarak Tıbbi Genetik alanında Doçent ünvanı kazanmış, 2023 yılında tamamladığı "Sosyal Stresin Zaman Algısı Üzerine Etkisi: Epigenetik Değişikliklerin Rolü" başlıklı tezi ile Fizyoloji alanında Bilim Doktoru unvanı almıştır.     

Dr. Gümüş Akay, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalında 1999-2006 yılları arasında Araştırma Görevlisi, 2006-2010 yılları arasında Uzman kadrosunda görev yapmıştır. 2010-2019 yılları arasında Beyin Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinde (AÜBAUM) görev yapan Dr. Gümüş Akay, Türkiye'de Sinirbilimleri alanında bir ilk olan AÜBAUM Biyobanka altyapısının kurulması ve işler hale getirilmesinde rol oynamıştır. 

Dr. Gümüş Akay, Eylül 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında TÜBİTAK’tan aldığı destekle Radboud Üniversitesi Tıp Fakültesi, İnsan Genetiği Bölümü, Nörogenetik ve Moleküler Nörobilim Laboratuvarları, Nijmegen/HOLLANDA’da konuk bilim insanı olarak moleküler nörofizyoloji konusunda araştırmalar yapmıştır. TÜBİTAK ve Üniversite kaynaklarınca desteklenen çok sayıda projede görev alan  Dr. Gümüş Akay’ın moleküler nörofizyoloji, şizofreni genetiği, kanser moleküler biyolojisi ve kanser genetiği alanlarında yurt dışı ve yurt içi bilimsel dergilerde basılmış çok sayıda eseri, yurt içi ve dışı kitaplarda bölüm yazarlığı, yurt içi ve yurt dışı çok sayıda dergi-proje hakemlikleri ve ödülleri bulunmaktadır. Yayınlarına aldığı atıf sayısı (WoS verilerine göre) 997olup, H indeksi 15’tir. 

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji A.D. öğretim üyesi olan Dr. Gümüş Akay, aynı zamanda Sağlık Bilimleri Enstitüsü Disiplinlerarası Sinirbilimleri A.D. doktora programında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.  Gümüş Akay, ayrıca AÜBAUM Müdürü ve Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak görevlerini sürdürmektedir. 

Dr. Gümüş Akay çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocukludur.