General Information

Institutional Information: Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Matematiksel Fizik Anabilim Dalı
Research Areas: Physics, Interdisciplinary Physics and Related Science and Technology Areas, Natural Sciences, Engineering and Technology

Names in Publications: Akay D., Defne Akay, Defne Bayat

Metrics

Publication

39

Citation (WoS)

165

H-Index (WoS)

10

Citation (Scopus)

142

H-Index (Scopus)

10

Project

5

Thesis Advisory

1

Open Access

2

Biography

1985 yılında Ankara'da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde derece ile tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı’nda almıştır. Doktora sonrası araştırma sürecinde 12 ay süreli Tübitak 2219 Yurtdışı Doktora Sonrası araştırma bursu ile Regensburg Üniversitesi Teorik Fizik Enstitüsünde bulunmuştur. "Quantum Transport and Spintronic" grubunda misafir bilim insanı olarak çalışmıştır. 

2010 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başlayan Dr. Akay, 2021 yılında Doçent unvanını almış ve 2022 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Matematiksel Fizik Anabilim Dalı’nda doçent kadrosuna atanmıştır.

TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında 2021-2024 yılları arasında proje yürütücülüğü yapmaktadır. Ayrıca Yükseköğretim Kurumları Destekli birçok önemli projede çalışmıştır. "Engineering on energy materials" kitabının editörlüğünü yapmıştır. Tübitak Ulakbim ve  diğer indeks tarafından taranan "Gazi University Journal of Science Part A: Engineering and Innovation" dergisinde alan editörü olarak görev yapmaktadır. Uluslararası birçok dergide de hakemlik görevini sürdürmektedir. SCI-Expanded kapsamında yer alan yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. WoS verilerine göre H-indeksi 10 dur. 

Çok iyi derecede ingilizce bilmektedir. Evli ve bir çocukludur. 

Contact

Email
dakay@science.ankara.edu.tr
Web Page
https://avesis.ankara.edu.tr/dakay
Office Phone
+90 0312 216 8904
Office
Ankara Üniversitesi 10. Yıl Yerleşkesi B Blok Fizik Bölümü Ofis no:108
Address
Ankara Üniversitesi, 10. Yıl Yerleşkesi, B Blok Fizik Bölümü 06100 Tandoğan/ANKARA