General Information

Institutional Information: Diş Hekimliği Fakültesi, Klinik Bilimler Bölümü, Ortodonti Anabilim Dalı
Research Areas: Orthodontics

Metrics

Publication

40

Citation (WoS)

144

H-Index (WoS)

8

Citation (Scopus)

412

H-Index (Scopus)

10

Citation (Scholar)

2

H-Index (Scholar)

1

Project

4

Thesis Advisory

6

Open Access

9
UN Sustainable Development Goals

Biography

Prof.Dr. M. Okan Akçam, Ankara Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

A.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1990 yılında mezuniyetinden sonra aynı üniversitede Ortodonti Anabilim Dalı doktorasına başlayarak 1996 yılında tamamlamıştır.

1996-1998 tarihleri arasında Japonya Hükümeti, Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Monbusho bursu ile Japonya-Osaka Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında Prof.Dr. Kenji Takada ve Oral Fasiyal Bozukluklar Anabilim Dalında Prof.Dr. Takeshi Wada ile çalışmıştır.

2003 yılında Doçent, 2009 yılında Profesör olmuştur.

2006 yılında ACPA; American Cleft Palate Craniofacial Association’ un  2005-2006 Visiting Scholar bursu ile ABD de North Carolina, Chicago ve Seattle’ da 3 farklı kraniofasiyal merkezde 1 ay süre ile misafir araştırıcı olarak bulunmuştur.

SCI, SCI-Expanded, ve diğer hakemli dergilerde 60 dan fazla ulusal ve uluslararası yayını ve editörlüğünü Carine Carels ve Guy Willems in yaptığı The Future of Orthodontics kitabında bölüm yazarlığı mevcuttur.

Türk Ortodonti Derneği, Ankara Üniversiteli Ortodontistler Derneği, Türk-Japon Üniversiteliler Derneği (Genel Sekreter) ve Amerikan Dudak Damak Yarığı Derneği (ACPA) üyesidir.

İlgi alanları arasında; Dudak damak yarıkları, kraniyofasiyal yapıların 3 boyutlu incelenmesi ve postural ilişkileri ile ortodontik tedavi planlamasında yapay zeka (fuzzy logic) sayılabilir.