General Information

Institutional Information: Rektörlük, Genel Sekreterlik, Basın Halkla Ilişkiler Birimi
Research Areas: Social Sciences and Humanities

Metrics

Publication

8

Open Access

4

Biography

Dr. Fulya Akbuğa, ilk-orta-lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Hürriyet Gazetesi ve Kent TV’de muhabir olarak staj yaptı. Yüksek lisansını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde, doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo-Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalında tamamladı.

Profesyonel yayıncılık hayatına 1996 yılında Capital Radio’da DJ olarak başladı. Radyo ODTÜ’de uzun yıllar Eğitim Koordinatörlüğü görevini yürüttü, “Ofis Kaçkını” programıyla geniş bir dinleyici kitlesi kazandı.

Televizyonculuk kariyerine 2002 yılında TRT’de yayınlanan “Ezgi Günü” programıyla başladı. TRT 2’de “Üniversitem”, TRT1 kanalında “Yarışalım Eğlenelim” programlarının sunuculuğunu üstlendi.

2004-2005 yılları arasında Kanal B televizyonunda haber spikeri ve program sunucusu olarak görev yaptı. Burada Jülide Gülizar, Gülgûn Feyman, Rahmi Aygün gibi pek çok usta isimden dersler aldı.

2005 yılında Radyo Odtü’ye Eğitim Koordinatörü ve Program Yapımcısı olarak geri döndü. Bu dönemden itibaren eğitmenliğe ağırlık vererek yayıncılık ve güzel konuşma alanında eğitimler vermeye, atölye çalışmaları düzenlemeye başladı.

2008’de National Press Center bursuyla Washington DC ve Philadelphia’da ABD Başkanlık Seçimlerini izledi.

2009 yılında TRT Türk kanalının ilk yayın ekibinde, “Haberdar” programının sunucu ve editörlerinden biri olarak yerini aldı. Aynı yıl TRT Ankara Radyosu’nda yayınlanan kültür-sanat içerikli Şehrin Nabzı programını hazırlayıp sundu. TRT Ankara Radyosunda Şehir Atlası ve Sabah Kahvesi programlarının da yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi.

2010-2013 yılları arasında TRT Avaz ekranlarında hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan “Stüdyo Avaz” programının sunuculuğunu yürüttü. Program Yaz dönemlerinde de “Yaz Sohbetleri” adıyla devam etti.

Fulya Akbuğa, 2012 ve 2013 yıllarında ODTÜ Medya Ödülleri’nde “En İyi DJ” ödülünü kazandı.

2014-2015 yılları arasında TRT Spor kanalında hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan “Spora Dair” ve “Sporun Merkezi” programlarının sunuculuğunu ve moderatörlüğünü üstlendi.

Yıllarca eş zamanlı olarak yürüttüğü, çoğu canlı yayın olan radyo ve televizyon programlarında bilim, siyaset, sanat ve spor dünyasından yüzlerce ismi ağırladı. Verdiği eğitimlerde, deneyimlerini üniversite öğrencileriyle ve genç meslektaşlarıyla paylaştı.

Mezun olduğu okul olan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri için “Radyo ve Televizyonda Konuşma Teknikleri” , “Etkili ve Güzel Konuşma” ve “Radyoculuk” gibi alanlarda iletişim eğitimleri hazırladı.

2016-2017 yıllarında TRT Radyo Haber’de “Dışa Bakış” adlı haber programının sunuculuğunu gerçekleştirdi.

2019 yılında TRT Türk kanalında yurtdışında yaşayan vatandaşlara yönelik olarak hazırlanan “Ne Yapmalı?” adlı televizyon programının sunuculuğunu üstlendi.  2021 yılında TRT Avaz kanalında yayınlanan “Sağlıklı Günler” programını sundu.

Ankara Üniversitesi, Türk Eğitim Derneği, Cumhurbaşkanlığı, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi, İŞKUR , Ankara Büyükşehir Belediyesi ve özel şirketler olmak üzere, pek çok kurum, kuruluşta ve üniversitede “güzel konuşma”, “yayıncılık”, “etkili iletişim” ve “protokol” seminerleri verdi.

Halen Öğretim Görevlisi ünvanıyla Ankara Üniversitesi’nde görev yapmakta, Üniversitenin protokol sunumları yanında, sunuculuk ve seslendirme çalışmalarını sürdürmekte, akademik kariyerine İletişim alanında verdiği dersler ve yazdığı makaleler ile devam etmektedir.

2022 yılında Perseus Yayınevinden çıkan “Konuşmaktan Korkmuyorum: Topluluk Önünde Konuşmak İsteyenlere Pratik Öneriler”, yayımlanan ilk kitabıdır.

Contact

Web Page
https://avesis.ankara.edu.tr/akbuga
Office Phone
+90 312 212 6040 Extension: 2240
Address
Cinnah cad. 45/7 Çankaya/ANKARA.